5 + 1 důležitých tipů: Jak zajistit pejskovi bezpečí během Vánoc a Silvestra

Období Vánoc a Silvestra je pro lidi obdobím radosti, odpočinku, ale i oslav. Je to období, kdy člověk oslavuje mnohdy bez ohledu na okolí. Doba oslav se postupně prodlužuje z pár dní na týdny. Proto v prosinci buďte opatrní, kde se budete s pejskem pohybovat.

Člověk si vymyslel hlasité petardy a ohňostroje pro svoji zábavu. Většině přírody a tvorům v ní ale bohužel ani hlasitost ani barevné “blesky” nevyhovují. Nehledě na používanou chemii, aby to vše krásně bouchalo. Tento lidský rozmar může být i pejskům velmi nebezpečný, hlavně když se dostane do rukou nerozvážným a nezodpovědným lidem. A nemusí jít pouze o mládež. Věřím, že jednou budou tyto “hrátky” úplně zakázány.

Do té doby však zajistěte s maximální zodpovědností v tomto období, abyste byli v bezpečí. Abyste snížili pro vás, ale hlavně u vašich psích parťáků, riziko šoku, útěku ze strachu nebo ublížení si na zdraví. Udělejte maximum, aby jste se zbytečně nedostali do situace, jejichž následky si pejsek ponese po celý další život. Odstraňování následků šoku či strachu je velmi náročné. I pro pejska i pro vás.

Pro bezpečí použijte svoji lidskou schopnost předpokládat. Své předpoklady situací, které se mohou dít použijte pro zajištění bezpečí. Schopností předpokládat se člověk liší od pejska. V případech zajišťujících bezpečí je toto naše umění nutností. Je to zodpovědnost člověka, který je svému parťákovi skutečným přirozeném průvodem zajišťujícím bezpečí.

Pro maximální bezpečí s vámi sdílím 5 důležitých tipů pro bezpečí, které zlepší vašemu chlupáčkovi prožití vánočních svátků.

1. Nenechávejte pejska samotného

Zajistěte, aby jste měli přehled o okolí, ve kterém se pes pohybuje. Tentokrát nejde ani o chování vašeho psa, jako o vaši schopnost zajistit jeho bezpečí. Buďte s ním a vnímejte prostor kolem vás. Nemusíte být paranoidní, že každý člověk je potenciální nebezpečí s petardou v kapse, ale doporučuji být opatrný. Na místech, kde potkáváte lidi, nenechávat pejska volně pobíhat nebo vypustit bez dohledu na zahradu. Nikdy nevíte, co na zahradu může přilétnout a pejska vystrašit nebo poranit. Máte-li pejska v kotci a toto období nezvládá nebo i jste doma, ale pejsek se potřebuje schovat, zajistěte mu místo, kde se cítí bezpečně. Dovolím si tvrdit, že jeho bezpečí je tentokrát pro vás mnohem důležitější než zašpiněné parkety. Vycházím z faktu, že pokud se pejsek někdy setká s petardou nebo šokem z rány, tak se to s ním “táhne” celý jeho život a bohužel většinou se situace jen zhoršují a rozšiřují také na rány mimo silvestrovské oslavy.

Na procházky se vydejte nejlépe mimo frekventované lidmi zaplněná místa (je-li to aspoň trochu možné) nebo vyberte pro procházku dobu, kdy venku je málo lidí. Existuje také varianta prožít toto období mimo domov, např. více v přírodě či na chalupě. Je-li tato možnost pro vás reálná, doporučuji se úplně vyhnout tomuto období na frekventovaných a lidmi zaplněných místech.

2. Doma zajistěte sníženou hlučnost a světélkování

Pokud jste v oblasti, kde petardy jsou slyšet a pejsek zůstává doma sám, dopřejte mu možnost zalézt do místa, kde se cítí bezpečně. Doma mu můžete nechat nahlas puštěné rádio, TV nebo nahrávku, kde mu svým hlasem čtete pohádku. Hluk zastíníte také zavřením oken a zatažením žaluzií. Toto udělejte zvláště pokud se pejsek již bojí.

3. Omezte stres zábavou

Nejlépe, jak dostat jedince ze nejistoty, obav či strachu je pomoci mu přesměrovat pozornost na hru. Hrajte si vždy opravdově a naplno, ať z vás cítí pozitivní energii. Zabavte ho něčím, co má rád. Přesměrujte jeho pozornost na luštění hlavolamů nebo učte se novým pro něj zajímavým věcem, které ho budou bavit. Uslyšíte-li “ránu” a on nereaguje nebo se třeba na zvuk či světlo podívá, pojmenujte to na co reaguje a pochvalte ho za to, že je v klidu. Toto slovo používejte vždy pokud uslyšíte ránu. Utvrďte ho, že je vše v pořádku slovní pochvalou v klidné energii. Odměňte každou jeho reakci bez strachu. Hrajte si dál. Takto můžete i pejskovi, který má již nějakou obavu velmi pomoci od propadu do panického strachu.

4. Buďte se svým psem

Rozumím tomu, že si člověk přeje v těchto dnech užít svátků i různých akcí. Nicméně máme zodpovědnost za našeho čtyřnohého kamaráda a je velmi důležité být s ním. Zvažte pokud všechno zvládá v pohodě. Pokud již v těchto situacích bystří a má obavy nebo strach, dovolte mu vám ukázat, co nebo které místo je pro něj dobrým zázemím.

Omezení v náručí ani zavírání ho v místě, kde se cítí v ohrožení (z jeho vnímání ne v našem pohledu) bude jen zvyšovat jeho obavy. U některých pejsků, podle typu potíží, může pomoci tzv. “antistresové zabalení” – můžete použít bandáž, elastický obvaz nebo pružnou šálu.

Má-li pes strach, tak je na vás zbytečně nezhoršovat jeho situaci tím, že k němu budete promlouvat s emocí nejistoty, obav a strachu. Buďte ti stateční, kteří ho ochrání, dodají mu klidnou energii a podporu tam, kde to vnímá pro něj dobře. Promlouvejte k němu s přesvědčením a jistým pocitem, že vše je v pořádku. Že jste tam pro něj a jeho bezpečí. Že se na vás může spolehnout.

5. Používání látek omezujících strach

Jsem vzděláním chemik potravinář a jsem zastáncem používání přírodních a tělu přirozených látek, než používání syntetické chemie (kromě takových případů, kdy to již jinak nejde). Věřím, že dnes každý dobrý veterinář dokáže doporučit alternativu místo chemických prášků na spaní či omezení pozornosti. Jakékoliv prášky, které způsobí, že pejska “oblbnou” nebo uvedou do stavu, kde sice všechno vnímá, ale nedokáže se pohnout nebo jinak fyzicky reagovat na podnět, tak jen omezují jeho pohyb, ale pes vše vnímá. Toto velmi zhoršuje jeho situaci a dostává ho do ještě větší nepohody. Vyberte si přípravky na bázi bylinek nebo aromaterapie, které pejskovi navozují klidnější nebo lepší pocity bez omezování. Používejte je dle návodu nebo ještě lépe poraďte odborníkem, který rozumí složení a dávkování.

A jeden bonusový tip na závěr – máte-li pejska, který petardy a ohňostroje ještě nezažil, tak si velmi ulehčíte společnou budoucnost při sledování ohňostroje, když ho s klidnou nebo ještě lépe s nadšenou emocí provedete k poznání vaši nového dohody “světélka”. Zajistěte pro pejska bezpečnou vzdálenost – je mnohem citlivější na šíření zvuku, energetického pole “výbuchu” i světla než my lidé. Proto doporučuji úplně být mimo místo, ze kterého ohňostroj vychází. Např. dívejte se na něj z dálky z pole kam chodíte na procházku nebo z domu při zavřených oknech. Pokud o tom víte, připravte ho slovně na “světélka” a těšte se na ně. Mějte pejska na vodítku nebo doma při sobě, aby cítil od vás bezpečí. Neomezujte výrazně jeho pohyb, jen zajistěte, že se v situaci pro něj budete oporou pokud to bude potřeba.

Toto byl způsob, který nám fungoval s Falcem. Ale každý pejsek, člověk i partnerství jsou jiné. Určitě zohledněte stav svého pejska a jeho citlivost na nové vnější podněty. Pokud se sami těchto ran bojíte, tak to z vás pejsek vycítí a proto tento postup nedělejte. Nebudete úspěšní a můžete svému pejskovi jen přitížit. Nejvíce podržíte vašeho pejska a omezíte vnější vliv těchto situací na něj, když zůstanete v klidu a bezpečným útočištěm, o které se může opřít, když mu není příjemně.

Přeji vám pohodové svátky plné radosti, laskavosti a příjemných chvil.

Do nového roku 2025 vám přeji splnění i těch nejtajnějších přání v plném zdraví a sladěném partnerství nerozlučných parťáků, kde situace vnějšího světa nikdy nebudou mít moc vás rozdělit. Pejskům v útulcích nebo na ulici přeji, ať naleznou člověka s dobrým srdcem, který si bude vážit jejich lásky a podpory.

Michaela & Falco

Máte-li jakýkoliv dotaz nebo zájem o konzultaci pro lepší bytí vašich pejsků, neváhejte mě kontaktovat.

00420 608 575 471 (možné i WhatsApp)

michaela@pespartak.cz