Starého psa novým kouskům (ne)naučíš

Také znáte toto rčení? V lidské řeči používáním zdomácnělo. Upřímně velmi nechápu proč. Možná jej používáme jako výmluvu nejspíš proto, abychom se nemuseli učit něco nového. Je pravdou, že je to pohodlnější a méně náročné. Ale život je přeci velmi krátký na obdobné lenošení. Tím, že máme možnost se něco nového naučit, se rozvíjíme a rosteme. Vezměme si příklad z přírody.

WP_20140223_027Falcovi, mému nejlepšímu psímu příteli, je nyní 16 let. Velmi krásný věk na amerického kokršpaněla. S tréningem povelů jsem spolu začali od té doby co jsem si ho přivezla domů. Když mluvím o tréningu, myslím tím komunikaci se psem, ne tvrdý přístup na cvičáku. Byl štěnátko a velmi rychle se učil. Trénovali jsme hrou. Byla to zábava jak pro mě, tak pro psa. Když mu bylo 7 let, začali jsme chodit spolu  agility tréningy. Agility jsou parkury pro psy. Psi skáčou přes překážky, prolézají tunelem, šplhají na lávky nebo překonávají houpačku. Každý pes v každěm věku se toto může naučit. Veřte, že ve Falcových 7 letech jsem si mohla říct, že “starého psa novým kouskům nenaučíš.” Ale neusnuli jsme na vavřínech pokročilejšího věku. Nicnedělání nás nebavilo. Užívali jsme si tréningů. Jezdili jsme po závodech pro radost, ne pro výkon. Užívali jsme si, že můžeme být spolu. Na toto období velmi ráda vzpomínám. Občas jsme vyhráli. Občas vypadal náš výkon velmi legračně. To bylo v případech, kdy se Falco rozhodl, že trať parkuru je příliš nudná a tedy skákal vše co mu příšlo do cesty. Měl z toho velkou radost a rozhodčí úsměv na rtech. Starší pes a přeci se dokáže naučit vše potřebné. Nic není překážkou pokud v sobě máte nadšení.

Když bylo Falíkovi asi 14let, tak začal přícházet o sluch. Nebylo to příjemné období, protože jsem byla zvyklá na něj volat hlasem. To ovšem již nepomáhalo. Na štěstí jsem Falca odmalička vychovávala i ukazováním, jakousi znakovou řečí (seriál znakové řeči pro psa bude brzy dostupný). Při každém povelu jsem používala symbol=znak, aby si povel spojil s nějkým posunkem rukou či mým postojem. Během agility jsme naši znakovou řeč ještě prohloubili. A proto ve chvílích bez sluchu nenastal žadný problém v naší komunikaci. Falco nemusel chodit na vodítku jenom proto, že neslyší. Možná jenom pro vysvětlení – Falco se vždy raději choval slušně a zodpovědně, než být uvázaný na vodítku. Vodítko pro něj bylo ponižující.

Ale doba i přístupy se mění. Před řadou měsíců se začal zhoršovat i Falcův zrak. Se vším co přichází se stářím se ale musíme vypořádat. Ale organismus, když musí, tak se přizpůsobí i takto nepříjemné situaci. Nebojuje. Ale najde cestu, jak žít naplno i za těchto okolností. Najednou pro Falika začalo být vodítko oporou. Dal mi maximální důvěru při procházkách a navigaci kudy jít. Obdivuji jeho statečnost s jakou se vrhá do každého dne šera a tmy, jak sprintuje na procházkách, i když okolí již nemůže pořádně vidět ani slyšet. Je to pro mě veliká pocta být mu oporou. Ráda jsem se zhostila tohoto úkolu. Vděčně mu tak vracím veškerou podporu, kterou mi on dával celý jeho život. Je sice starý, ale naučil se vnímat vodítko pro potřeby zatáčení při změně směru. Naučil se na povel vodítkem zvedat tlapku při vycházení či scházení s obrudníku. Všechny tyto nové úkony se naučil, protože ví, že mu zjednoduší a zkvalitní život. Nemuseli jsme se tyto nové povely učit. Mohla jsem to nechat být a říci si, že je příliš starý na to, aby se učil novým věcem.

Falco je důkazem, že nikdy není pozdě se začít učit něco nového. Neusnul ve své pohodlnosti. Užívá si života i v situacích, kdy by mnozí z nás ztrácí víru v život a již pouze upadali v beznaděj. Přirozeně ví, že učení přináší nejen vlastní růst a radost, ale také spoustu možnosti žít život na plno v jakékoliv situaci. Jsem ráda, že nám příroda ukazuje svá moudra. Je pouze na nás jak s tímto vzorem naložíme. Můžeme pro sebe mnohé udělat. Žít svůj život naplno v každém okamžiku. Nechám na vás jaké ponaučení či motivaci si z Falcova příběhu vezmete.

Pro mě je jeho příběh motivací

  • * užívat si každý den, každé chvíle,
  • * nikdy nezpohodlnět,
  • * mít nadšení se něčemu učit,
  • * hledat možnosti v každé situaci.

Jsem velmi vděčná, že Falca vedle sebe mám jako příklad optimismu a víry v život.