Jste pro pejska tím nejdůležitějším….
Vánoční svátky a vítání nového roku jsou pro pejsky velmi náročné události. Děje se mnoho nestandardního a mnoho náročných situací může zanechat “šrám” nejen na fyzickém těle, ale hlavně na psychice pejska. Jak zvládnout svátky v pohodě a příjemně? Těchto 7 kroků velmi podpoří vaše partnerství s pejskem.
CO URČITĚ NEDĚLEJTE!
- 1. Socializace na rušných místech
Zajistěte, abyste měli přehled o okolí, ve kterém se pes pohybuje. Socializace na rušných místech skýtá velmi velké riziko. V tomto období se obáváme, že někdo pustí petardy a pejsek se lekne. Již tento strach není pejskovi příjemný. Chodit s pejskem v rámci socializace do davu, je dobrá aktivita, ale během svátků toto vůbec nedoporučuji.
Riziko, že se pejsek lekne náhlého zvuku je extrémně vysoké. Vybírejte si v tomto období raději pro vás i pejska příjemnější prostředí bez rizika (příroda – les, louka…). Pokud to není možné, tak zvolte dobu, kdy není kolem moc lidí, i když je to mimo dobu vaší klasické procházky.
- 2. Stravování pejska neměňte
Stejně tak jako člověk, i pes má hlad a žízeň – dodržujte pravidelnost jeho stravování jakoby se svátky nekonaly. Nepřekrmujte pejska jen proto, že máte i vy více jídla k dispozici. Určitě může dostat pod stromeček nějaké dobroty (vybírejte kvalitní a z přírodních zdrojů), ale dejte velký pozor na množství. I jen těchto pár týdnů dokáže pejskovi nepříjemně přitížit rostoucí hmotností nebo ovlivňovat jeho budoucí zdraví.
Stejně tak, dohlédněte na to, aby se k pejskovi v přemíře nedostávaly “dobroty”, které jsou mu potenciálně nebezpečné, ať již svojí konzistencí, množstvím či nevhodností pro zažívání – určitě nechcete spěchat na veterinu, protože např. rybí kost uvízla v tlamě či krku, zažívání a trávení je podrážděné přemírou spořádaného cukroví nebo chlebíčků, které omylem zůstaly na stole (zkušenost veterinářů).
Nadbytečná kila si žádný pejsek nezaslouží a jeho zdraví to velmi přitěžuje. Pokud se vy chcete živit v hojnosti jako to o Vánocích bývá a užívat si různých pochutin, tak je to jen vaše rozhodnutí. Ale pejskovi přemírou nepřilepšujte, protože mu zbytečně zkracujete život s vámi.
- 3. Nespoléhejte na pamlsky
Tento “magnet na pejska” ve vyhrocených situacích – když má pes strach, hodně nezvládaných podnětů nebo se lekne, tak pamlsek u většiny pejsků vůbec nefunguje. Když se pejsek lekne petardy nebo nějakého hluku, tak se často stává, že si přeje pouze uniknout a ani jeho přírodní pud “žravosti” ho k vám nepřítáhne.
Proto se chovejte s větší opatrností. Hledejte způsoby “prevence” a naučte se již nyní povely, které způsobí, že pejsek u vás bude hledat bezpečí i v případě paniky. Nevíte-li jak napište mi www.pespartak.cz.
- 4. Relaxaci pravidelným pohybem nevynechávejte
Relaxaci pravidelným pohybem nevynechávejte a to ani v zimě. Ani během svátků by pejsek neměl trpět nedostatkem pohybu. Přizpůsobte míru pohybu velikosti, stavu a schopnostem vašeho pejska. Potřebuje se proběhnout, hýbat a zkoumat nová prostředí, aby si “zaměstnal hlavu”. Je to způsob, kdy pejsek spotřebovává nahromaděnou energii a tudíž má poté méně náročné chování. Důležité je, aby se pes každý den pořádně vyběhal. Tím “vypustí páru” a to je bezpečnější vám doma i stromečku.
- 5. Nepoužívejte látky proti strachu, které pejska omezují
Jsem vzděláním chemik potravinář a jsem zastáncem používání přírodních a tělu přirozených látek, než používání syntetické chemie (kromě takových případů, kdy to již jinak nejde). Věřím, že dnes každý dobrý veterinář dokáže doporučit alternativu místo chemických prášků na spaní či omezení pozornosti. Jakékoliv prášky, které způsobí, že pejska “oblbnou” nebo uvedou do stavu, kde sice všechno vnímá, ale nedokáže se pohnout nebo jinak fyzicky reagovat na podnět, tak jen omezují jeho pohyb, ale pes vše vnímá. Toto velmi zhoršuje jeho situaci a dostává ho do ještě větší nepohody. Vyberte si přípravky na bázi bylinek nebo aromaterapie, které pejskovi navozují klidnější nebo lepší pocity bez omezování. Používejte je dle návodu nebo ještě lépe poraďte se s odborníkem, který rozumí složení a dávkování.
Některé z přípravku, které si vyberete sami nemusí pejska podporovat způsobem, který od něj očekáváte. Já doporučuji pro klidnější stav pejska speciální přípravek ze šafránu (přípravek, který neuspává, ovlivňuje fyzickou stránku a ani pozornost). Pokud potřebuje váš pejsek pomoci volejte 608 575 471.
Jedním ze způsobů jak pejska uklidnit, je antistresová bandáž.
CO URČITĚ UDĚLEJTE!
- 6. Pro lepší bezpečí buďte…
Buďte pejskovi oporou a to jak venku, tak i doma. Přizpůsobte své chování tomu, jak situace zvládá, popř. nezvládá. Buďte mu klidnou podporou, která mu pomůže s případným strachem nebo leknutím. Zajistěte pohodlí zateplené boudy venku nebo přiměřenou teplotu doma.
Buďte obezřetní a nepodceňujte pozornost při vycházkách – nikdy nevíte, kde se může objevit rána. Proto mějte pejska raději na vodítku, speciálně v místech, kde se pohybují lidé bez pejsků a mládež. Spojte si tentokrát vodítko s bezpečím, aby se vám oběma dařilo na vodítku lépe zvládnout situace.
Buďte mu bezpečným zázemím a člověkem, který ví, jak během svátků svého pejska podpořit. Máte-li pejska, který petardy a ohňostroje ještě nezažil, tak si velmi ulehčíte
společnou budoucnost při sledování ohňostroje, když ho s klidnou nebo ještě lépe s nadšenou emocí provedete k poznání vaši nové dohody/povelu “světélka”.
Zajistěte pro pejska bezpečnou vzdálenost – je mnohem citlivější na šíření zvuku, energetického pole “výbuchu” i světla než my lidé. Proto doporučuji úplně být mimo místo, ze kterého ohňostroj vychází. Např. dívejte se na něj z dálky z pole kam chodíte na procházku nebo z domu při zavřených oknech. Pokud o tom víte, připravte ho slovně na “světélka” a těšte se na ně. Mějte pejska na vodítku nebo doma při sobě, aby cítil od vás bezpečí. Neomezujte výrazně jeho pohyb, jen zajistěte, že se v situaci pro něj budete oporou pokud to bude potřeba.
Toto byl způsob, který nám fungoval s Falcem. Ale každý pejsek, člověk i partnerství jsou jiné. Určitě zohledněte stav svého pejska a jeho citlivost na nové vnější podněty. Pokud se sami těchto ran bojíte, tak to z vás pejsek vycítí a proto tento postup nedělejte. Nebudete úspěšní a můžete svému pejskovi jen přitížit. Nejvíce podržíte Vašeho pejska a omezíte vnější vliv těchto situací na něj, když zůstanete v klidu a bezpečným útočištěm, o které se může opřít, když mu není příjemně.
7. BONUS
Zapojte pejska do vánočního dění – např. rozbalování dárků – pes je společenský tvor a baví ho být u všecho, kde je legrace, dobrá nálada a zajímavé věci. Přizvěte ho proto i ke stromečku. Aby pro něj nebyl nebezpečný, tak si udělejte dohodu, jak se v blízkosti stromu (něčeho nového) má chovat. Co je vhodné chování a co není. Toto mu vysvětlete ihned, jakmile stromeček donesete domů. Předejdete nepříjemným situacím, kdy se pes na strom vrhá, skáče, sundává ozdoby atd.
Nechávejte pejska doma samotného alespoň na nějakou dobu a to i během svátků, když máte dovolenou a děti volno ze školy. Někteří pejsci si hodně rychle zvyknout na neustálou společnost a poté špatně snáší velké změny spojené s návratem do práce. Proto se i v tomto období soustřeďte na to, aby pejsek pokračoval v umění být sám a zvládal Vaše odchody. V případě, že pojedete na dovolenou do cizího prostředí, seznamte pejska s novým prostorem a ujistěte se, že ho zvládá. Poté natrénujte odchody.
Používejte obleček rozumně – pokud má váš pejsek potřebu ochrany v zimním období, vyberte hlavně funkční obleček. Tzn. obleček, který zakrývá důležitá místa (např. záda, bříško) a chrání je před prochladnutím. Také nemá části, které překáží v pohybu např. vlající kapuce. K omezení prochladnutí je vhodné obleček nasazovat až těsně před otevřením venkovních dveří při odchodu na procházku nebo sundání oblečku pokud přijdete např. do obchodu nebo do restaurace. Zvažte rozumně také potřebu jeho použití při větším pohybu (např. honění se s psími kamarády). Obleček má být podporou a chránit před chladem i deštěm v případě, že to pejskův stav již přirozeně nezvládá.
Máte-li otázku nebo si přejete ještě více být pejskovi skvělým zázemím, mám pro vás a pejsky Vánoční dárek ZDE. Inspiraci a další tipy týkající se bezpečí a zdraví pejska najdete na www.pespartak.cz.
Přeji vám pohodové dny plné radosti, laskavosti a příjemných chvil.
Do nového roku 2025 vám přeji splnění i těch nejtajnějších přání v plném zdraví a sladěném partnerství nerozlučných parťáků, kde situace vnějšího světa nikdy nebudou mít moc vás rozdělit. Pejskům v útulcích nebo na ulici přeji, ať naleznou člověka s dobrým srdcem, který si bude vážit projevů jejich lásky a podpory, ale zároveň je zodpovědně ochrání před nebezpečím.
Michaela & Falco
Máte-li jakýkoliv dotaz nebo zájem o konzultaci pro lepší bytí vašich pejsků, neváhejte mě kontaktovat.
00420 608 575 471 (možné i WhatsApp)